Берово најстудено со -5 степени, маглата останува

Објавено на 4 јануари, 2023 во 10:04

Најниска температура од -5 степени Целзиусови, утрово е измерена во Берово. Следи Тетово со -4 степени, -3 во Штип и Прилеп, -2 Битола, Лазарополе, -1 Куманово, Скопје-Зајчев Рид, Маврови Анови, 0 Виница, Претор, Демир Капија, Крива Паланка, 1 Дебар, 2 Попова Шапка, 3 Охрид, Гевгелија, Крушево и 5 во Дојран.

Утрово по одделни котлини и долж Повардарието има појава на магла или ниска облачност.

Во текот на денот во поголем дел од земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност поголема во северните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец, поизразен во претпладневните часови и вдолж Повардарието што ќе влијае на ослабување на маглата особено во делови од Повардарието и кон исток.

Максималната температура ќе биде во интервал од 7 до 15 степени.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.