Бројот на туристи во Македонија до септември поголем за 49,8 отсто од лани

Објавено на 12 ноември, 2021 во 13:30

Во септември годинава во земјава се евидентирани 68 578 туристи, од кои 46.5 % домашни, а 53.5 % странски, соопшти Државниот завод за статистика.

Бројот на ноќевањата во септември изнесува 165 486, од кои 48.8 % се од домашните туристи, а 51.2 % од странските.

Во периодот јануари – септември 2021 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 49.8 %. Кај домашните туристи има зголемување за 23 %, а кај странските за 127 %.

Во периодот јануари – септември 2021 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е зголемен за 33.9 %. Кај домашните туристи зголемувањето е за 15.4 %, а кај странските за 150.8 %.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.