Четириесет и шест отсто од населението над 70 години имаат примено барем една доза од вакцина против Ковид-19

Објавено на 26 мај, 2021 во 11:20

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, информира министерот за здравстов, Венко Филипче.

-Вкупно се аплицирани 267.167 дози вакцини, а ревакцинирани се 42.831 граѓани. Вчера вкупно се вакцинирале 6.940 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 2.958 граѓани. Бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 422.503 граѓани. Со последните бројки 46% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина. Со последните бројки 39% од населението над 65 години имаат примено барем една доза вакцина.Пријави се на vakcinacija.mk бидејќи тоа е најлесниот и најбрз пат до термин за вакцинација, соопшти Филипче.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.