Д-р Мехмедовиќ: Им дадовме приоритет на повозрасните, па затоа сега болниците се полни со млади луѓе

Објавено на 20 септември, 2021 во 11:40

Д-р Злате Мехмедовиќ, во разговор за ТВ Канал 5, изјави дека иако веќе извесен период не работи во ковид-центарот, поради промена на кадрите, преку комуникација со колегите, дознава дека во ковид-болниците постојано има приеми на млади лица, со компликации од заразата.

– Помеѓу нив има и тешки случаи, помеѓу нив има и случаи кои се во терминална фаза, кои за жал, се почесто гледаме дека ги има на дневната статистика на починати. Тоа е нешто што особено нè вознемирува, нас, здравствените работници, зашто не бевме навикнати на една таква состојба, во која гледаме сè повеќе млади како ги полнат полничките кревети, вели тој.

Според него, една од причините е и стратегијата за вакцинација, бидејќи приоритет се даде на повозрасната популација, која во претходните бранови беше и позагрозена, а се остави простор да има голем број невакцинирани меѓу младите. На некој начин, вели д-р Мехмедовиќ, младите генерации беа запоставени.

– Втора причина е и кампањата за вакцинација, која беше во насока да ги заштитиме постарите, да внимаваме на нивното здравје, меѓутоа како да заборавивме на здравјето на помладите, изјави д-р Мехмедовиќ.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.