Денес и утре се очекуваат пеколни температури над 40 степени

Објавено на 18 август, 2022 во 09:48

Времето денеска сончево и многу топло со слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. УВ индексот ќе изнесува 8.

Под влијание на многу топла воздушна маса денес и утре температурите на повеќето места ќе бидат над 35°С, а во југоисточните подрачја и над 40°С.

За време на викендот времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, а ќе има и услови за појава на краткотрајно невреме. Температурите значително ќе се намалат, особено од недела.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.