Денес Сараево е трет најзагаден град во светот

Објавено на 23 декември, 2022 во 11:13

Сараево и утринава е меѓу најзагадените градови во светот со индекс на квалитет на воздухот 240, во Илијаш е 201, Зеница 198, Какање 179, Високо 177, Јајце и Бањалука 156.

Според податоците на IQAir, Сараево е трет најзагаден град во светот, по пакистанските Лахоре и Делхи.

Во сите градови има особено висока концентрација на ПМ10 честичките, податоците ги собира невладината организација Еко акција, објавија сараевските медиуми.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.