Џафери оптимист: Верувам во преговорите со Бугарија и соодветно решение

Објавено на 17 февруари, 2022 во 11:13

Претседателот на Собранието Талат Џафери во емисијата 24 анализа во врска со преговорите со Бугарија рече дека e оптимист и мисли дека може да се постигне решение.

„Има информации кои се соопштени, а класифицираните не може да се соопштат и имаме законска обврска за тоа. Јас тоа што треба го знам, го знам. По природа сум оптимист и мислам дека е можно да се постигне договор. За јазикот не се разговараше, а позциите на Кирил Петков не беа ставени како тема на разговор. – рече Џафери.

Спикерот вели дека „тоа што треба да го знам, го знам“, како одговор на прашањето дали ги знае сите детали од преговорите со Бугарија.

-Владата е надлежна за се. Верувам во преговорите со Бугарија и соодветно решение. И треба да бидеме вклучени како Собрание. Не разговараме за јазикот, додаде Џафери.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.