Филипче: Пристигнаа нови 10.530 дози од вакцината „Фајзер”

Објавено на 24 мај, 2021 во 20:24

Денеска пристигнаа нови 10.530 дози од вакцината на производителот „Фајзер” од кои 5.850 се преку директни преговори со производителот, а 4.680 дози кои ЕУ ги обезбедува како помош преку трилатерални договори во рамките на програмата „Тим Јуроп“ (Team Europe),соопшти министерот за здравство, Венко Филипче.

Оваа програма за поддршка во снабдувањето вакцини за Западен Балкан ја координира Австрија, додаде тој.

– Количините на вакцини постојано се дополнуваат, апелирам сите граѓани да се пријават за вакцинција на www.vakcinacija.mk, посочи министерот.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.