И покрај барањето на Антикорупциска, Пендаровски го потпиша указот за Законот за изградба на автопати

Објавено на 16 јули, 2021 во 14:14

Претседателот Стево Пендаровски го потпиша Указот за прогласување на Законот за утврдување на јавен интерес и номинирање на стратешки партнер за имплементација на проектот за изградба на инфраструктурниот коридор 8, делница: Тетово – Гостивар – Букојчани и проектот за автопатот Требеништа – Струга – Ќафасан и коридорот 10 Д делница на автопатот Прилеп – Битола во Република Северна Македонија.

-Законот е донесен со потребното мнозинство и притоа ниту еден пратеник, или пратеничка група не гласале против.Сите институции и поединци кои имаат сомневања во однос на уставноста на Законот, можат да се обратат до Уставниот суд кој е единствена надлежна институција за оценка на уставноста на законите и другите општи акти, стои во соопштението од Кабинетот на претседателот.

Претседателката на ДКСК Билјана Ивановска, денеска информираше дека Државната комисија за спречување на корупцијата своето мислење по однос на Предлог – законот за утврдување на јавен интерес и номинирање на стратешки партнер за имплементација на проектот за изградба на инфраструктурниот коридор 8 и коридор 10 Д во Република Северна Македонија, требало денеска да го достави до претседателот на Собранието, но вчера законот е донесен во скратена постапка од стана на пратениците и затоа ќе биде упатено до шефот на државата Стево Пендаровски и понатаму до надлежните институции.

Според антикорупциска овој закон, како целина претставува висок ризик фактор за корупција и судир на интереси и во суштина го суспендира правниот систем во државата, исклучувајќи примена на други закони во целост или делумно.

– Нема јавен интерес каде има вакви политички мудрости, сплеткарења. Во функција на јавниот интерес треба отворено, транспарентно да се излезе пред народот и да се каже зошто и како се поставни работите, а не вака од скратена поскратена постапка да се донесува закон во Собрание што е од многу важно значење за целата држава, рече Ивановска.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.