Израел е првата земја во светот што ја воведе четвртата доза од вакцината

Објавено на 22 декември, 2021 во 10:04

Израел соопшти дека планира да стане првата земја што ќе воведе четврта доза од вакцината „Ковид-19“ додека земјата се подготвува за бран инфекции предизвикани од нова варијанта на омикрон.

Израелските експерти за пандемии препорачаа четврта засилена доза за лица над 60 години и здравствени работници.

Премиерот Нафтали Бенет го поздрави планот и им рече на официјалните лица да почнат да се подготвуваат.

Таквата одлука дојде откако Израел во вторникот ја потврди првата позната смрт на пациент со сојот омикрон.

Министерството за здравство соопшти дека во Израел се познати најмалку 340 случаи на оваа варијанта.

Одлуката за воведување четврти засилувач сè уште чека одобрение од високи здравствени службеници, но канцеларијата на Бенет изјави за Би-Би-Си дека се надеваат дека ќе ја дадат дозата на луѓето најмалку четири месеци по третата доза.

„Ова се прекрасни вести кои ќе ни помогнат да се справиме со бранот омикрон што го зафаќа светот“, рече Бенет, повикувајќи ги луѓето да ја усвојат вакцината што е можно поскоро.

Кога првпат беа лансирани програмите за вакцинација против Ковид-19, вакцините беа брзо воведени и многу луѓе ја примија вакцината.

Сепак, и покрај ова, само околу 63 отсто од 9,3 милиони жители примиле две дози. Ова е делумно затоа што Израел е релативно млада земја, околу една третина од населението е под 14 години.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.