Крит погоден од земјотрес со јачина од 6,5 степени

Објавено на 27 септември, 2021 во 14:35

Силниот земјотрес што го погоди Крит ја зеде првата жртва, црковен работник кој почина во Аркалохорија во црквата Профитис Илија.

Човекот бил во црквата кога куполата паднала врз него и го убила, пишува
„Dikaiologitika“.

Проценетата јачина на земјотресот е околу 6 степени според Рихтеровата скала. Јачината на земјотресот првично беше објавена на 6,5 степени.

На социјалните мрежи веќе кружат снимки кои го покажуваат моментот на земјотресот.

Земјотресот е регистриран во 8,17 часот по средноевропско време, или 9,17 часот по грчко време. Се случи на 20 километри југоисточно од градот Хераклион.

Силниот потрес е почувствуван и во Турција и во Грција.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.