Ламбе Алабаковски доби условна казна за обидот да го запали бугарскиот културен центар во Битола

Објавено на 28 септември, 2022 во 10:19

Пејачот Ламбе Алабаковски е осуден на условна казна затвор од шест месеци за потпалувањето на културниот центар „Иван Михајлов” во Битола на 4 јуни годинава. Пресудата е изречена минатата недела, а од денеска стана правосилна.

Адвокатот на Алабаковски, Дарко Стефановски, за Радио Слободна Европа потврди дека казната нема да се реализира доколку во следните две години, неговиот клиент не стори ново кривично дело.

На Алабаковски, кој призна вина за делото, му се вратени две патни исправи и му се укинати мерките за обезбедување.

По инцидентот, на пејачот му беше изречена мерка притвор од осум дена, потоа беше пуштен во домашен притвор, а подоцна му беше овозможено да се брани од слобода.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.