Филипче: Дневно ќе може да се вакцинираат седум до 10 илјади граѓани

Објавено на 31 март, 2021 во 08:52

FILIPCE fin

31.03.2021

Ќе може да се вакцинираат седум до десет илјади граѓани дневно, истакна министерот за здравство Венко Филипче зборувајќи за предвидената динамика на процесот на имунизација, во синошеќното гостување на „Клик Плус“ на ТВ21.

– Динамиката на спроведување е направена така, дека навистина голема количина вакцини ќе стигнат во април и дефинитивно ќе се осигуриме дека процесот на имунизација нема да сопре, кога ќе започне. Нашата проценка е дека дневно може да се вакцинираат 7 и 10 илјади граѓани на територијата на целата држава – кажа Филипче, додавајќи дека очекува до крајот на идниот месец да пристигнат 300 илјади вакцини, односно 200 илјади од Кина, 76 илјади преку системот „Ковакс“ и 25 илјади од ЕУ.

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.