Владата ќе ја оддржи редовната 64 седница

Објавено на 6 април, 2021 во 08:52

sednica na Vlada 780x470

06.04.2021

Владата денеска ќе одржи редовна седница со повеќе точки на дневниот ред од својата програма за работа, а дел од нив се однесуваат на економијата и образованието, информира владината прес-служба.

На седницата, на предлог на Министерството за образование и наука ќе се разгледуваат Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за наставниците и стручните соработниците во основните и средните училишта и Предлог-законот за учебници и други наставни и дидактички материјали во основно и средно образование.

Владата на предлог на Министерството за економија на седницата ќе разгледува неколку точки на дневен ред, меѓу кои Предлог-законот за изменување на Законот за данокот на добивка и Предлог-законот за изменување на Законот за енергетска ефикасност.

Пред министрите, според дневниот ред на денешната седница, ќе се најде и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за управната инспекција, по скратена постапка.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.