Милановиќ: Ако можеше Македонија да си го смени името зошто Финска преку ноќ да стане членка на НАТО

Објавено на 26 април, 2022 во 18:19

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ соопшти денеска дека хрватскиот Сабор треба да го блокира влезот на Финска во НАТО додека не се смени изборниот закон во БиХ.

Милановиќ потсети дека формално не може сам да одлучува за влезот на тие земји во НАТО, но тоа го смета за „многу опасно шарлатанство“.

-Да се ​​оди чекор понатаму и да се вовлече Финска во неа, која е на 50 километри од Санкт Петербург. Мислам дека е опасно шарлатанство. Сепак, не можеме да кажеме не. Финска ни е поважна од Хрватска и Хрватите во БиХ, нели? „Додека не влезат во НАТО, треба да и забодат на бесна мечка во око. Но додека не се реши прашањето за изборниот закон, додека Бакир Изетбеговиќ не биде принуден да го промени изборниот закон, парламентот не смее да ратификува ничиј пристап кон НАТО,” тој рече.

„Тоа е нашиот историски сребрен куршум. Жал ми е што се распаѓа во примерна земја како Финска, би сакал да не поддржат во нашите проблеми“, рече тој.

Тој посочи дека Хрватска е во „ужасна ситуација“ во која Бугарија и Романија не можат да влезат во Шенген, Северна Македонија и Албанија не можат да ги започнат пристапните преговори со ЕУ, Косово не е признаено, додека Финска „може преку ноќ да влезе во НАТО“.

„Дали сакате да влезете во НАТО? Нема проблем, само имаме доволно време. За Финска, ова е витално прашање; и за нас, дали Хрватите ќе изберат хрватски претставник во Херцеговина. Сега тоа ќе го слушнат луѓе кои инаку не би слушале. Затоа што ова е доволно“, рече Милановиќ.

„Сега имаме ситуација во која Финска може преку ноќ да влезе во НАТО, а Бугарија и Романија не можат да влезат во Шенген. Албанија и Македонија не можат да започнат преговори, Косово не е признаено. Да, но сега Хрватите ќе бидат обвинети, сега ќе не слушнете, рече тој.

„Како што Грција и рече на Македонија да го смени името, да не се вика Македонија туку да речеме „Икеа“. Ние не бараме Финска или Шведска да го сменат името во Икеа, туку само да им кажеме на Американците, на чичкото од Вашингтон, да го решат ова. Тие може да прават само опструкции како што правеа сите нордиски земји последните 20 години. За мене тоа е витален национален интерес на државата, нацијата и народот. Босна да биде соседна уредена држава. И тогаш Загреб ќе навива како Бед Бојс Блу и Торцида заедно БиХ да биде во ЕУ, не Белград и Истанбул. Загреб главен град на сите Хрвати. Очекувам сега реакции, повици, закани, но може да им покажам само ова, рече Милановиќ покажувајќи „шипак“.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.