Не вакцинираните здравствени работници во Грција од денеска на принуден, неплатен одмор

Објавено на 1 септември, 2021 во 10:54

Одлуката на грчката Влада за задолжителна вакцинација на сите вработени во државните и приватните болници во Грција, од денеска стапува во сила, а не вакцинираните здравствени работници ќе бидат на принуден, неплатен одмор, јави дописничката на МИА од Атина.

Според грчките медиуми, околу 10 до 15 илјади вработени во болниците и понатаму се не вакцинирани.

Во јули беше соопштено дека од 16 август вакцинацијата ќе биде задолжителна за сите вработени во центрите и институциите во Грција наменети за грижа на лица, а од 1 септември и за здравствените работници, како и за административниот персонал во болниците, здравствените центри, дијагностички центри, центрите за рехабилитација, клиниките итн, без разлика дали се приватни или јавни здравствени структури.

Пораките од Владата во изминатите денови беа дека одлуките и законот ќе се применат и тоа во целост и нема да има никакво пролонгирање.

Портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому во понеделникот објасни дека „законот што предвидува суспензија за оние кои не примиле барем една доза, ќе се спроведе и законот ќе се примени во целост” и додаде дека дури и да решат не вакцинираните да се имунизираат по 1 септември, не е сигурно дека ќе се вратат на истите позиции.

Против задолжителната вакцинација е грчката федерација на вработени во државните болници, кои минатата седмица одржаа масовни протести во Солун и Атина и истакнаа дека не се против вакцината, туку едноставнo не се согласуваат имунизацијата да биде задолжителна.

Најавуваат и дополнителни протести, кога првите не вакцинирани здравствени работници и официјално ќе бидат испратени на принуден одмор.

Паралелнo со задолжителната вакцинација, од денеска стапува во сила и одлуката за отповикување на сите редовни годишни одмори на сите вработени во болниците, брзата помош, Националната организација за јавно здравје, како и во јавните установи за примарна здравствена заштита.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.