Неколку туристи се заглавиле во пештерите на Гранд Кањон (видео)

Објавено на 25 октомври, 2022 во 11:22

Пет лица се заробени на околу 200 метри под земјата во пештерите на Гранд Кањонот во Пич Спрингс, Аризона, соопштија официјални лица.

Според Џон Пакстон, портпарол на канцеларијата на шерифот на округот Коконино, групата останала заглавена на туристичкото место по дефект на лифтот.

„Вчера пет луѓе излегоа од пештерите кога лифтот престана да работи. Верувајќи дека е електричен проблем, внесен е генератор. Тоа не е електричен проблем. Тоа е механички проблем“, изјави Пакстон за Си-Ен-Ен.

Официјалните лица не знаат колку време ќе биде потребно за да го поправат лифтот, а групата престојува во мотелски апартман лоциран на дното на туристичката атракција, која се наоѓа на околу 65 милји североисточно од Кингман, рече Пакстон.

„Пештерата ги смести луѓето во мотел, а на дното има мал ресторан, а мотелот работи да ги направи луѓето што е можно поудобни додека се таму долу“.

https://www.fox10phoenix.com/news/tourists-stuck-underground-grand-canyon-caverns-elevator-breaks
Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.