Oд земјотресите испукаа ѕидови во објекти во Битола

Објавено на 10 јануари, 2022 во 09:47

Распукани внтрешни и надворешни ѕидови – вакви последици има во Битола од земјотресот што вчеравечер го погоди регионот на Лерин, Грција.

Најсилниот земјотрес е со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала и со епицентар во Лерин, Грција.

Според информациите на ЕМСЦ втор по јачина е земјотресот од 4,2 степени според Рихтер, и со епицентар на 22 километри јужно од Битола.

Регистриран е и трет земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала, а со епицентар на 19 километри од Битола.

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски на Фејсбук објави неколку фотографии од објекти во Битола.

„Силен земјотрес во Битола“, напиша Милевски кај фотографиите.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.