Ако има добра понуда Касами ќе коалицира со СДСМ

Објавено на 12 февруари, 2020 во 09:52

zaev kasami fin

Во емисијата „Клик Плус“, лидерот на БЕСА, Биљал Касами изјави дека поради несериозноста на Алијанса за Албанците, одлучил да не коалицира и на избори да настапи сам.

Иако ја одби тројната коалиција, Касами открива дека е отворен да коалицира со СДСМ.

„Ќе дојде моментот, ако има добра понуда, ќе ја разгледаме во органските партии и ќе одлучиме согласно понудата. Ако има некоја понуда која се совпаѓа со платформата и програмата на Движењето Беса, и ако е прифатлива за органите на Беса.

На прашањето дали тоа важи за СДСМ, ако има понуда, Касами вели дека „не е понуда поделба на позициите на пратеничките листи“.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.