Мицкоски: Добро е што Владата го прифати нашиот предлог

Објавено на 25 март, 2021 во 16:24

mickoski izjava

25.03.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот профил на Фејбук напиша дека е добро што владејачкото мнозинство го прифати предлогот што го дал вчера за приоритетно гласање на четирите закони за помош на стопанството и граѓаните, иако, како што наведува „таа поддршка е мала и до сега недоволна“.

–Се покажа дека власта има мнозинство само да си го продолжи својот мандат, но не и да носи закони за граѓаните. Ова е разликата помеѓу борбата за лични интереси која ја застапуваат борците за провизии од власта, и борбата за интересите на граѓаните на чија страна ќе бидеме секогаш, напиша Мицкоски.

Пратениците попладнево, откако го усвоија дневниот ред на 36. седница, по предлог на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, се договорија да ги повлечат сите точки и да расправаат само за трите закони од петтиот пакет антикризни мерки, како и за Предлог-одлуката за изменување на Одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење кризна состојба на дел од територијата на Република Северна Македонија

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.