Попладне се очекува дожд, на планините снег

Објавено на 9 јануари, 2023 во 10:53

Претпладне по одделни котлини ќе има појава на магла и ниска облачност, попладне најпрво во западните делови а во текот на ноќта и во останатите делови ќе има повремени врнежи од дожд додека на планините од снег.

Како што соопштуваат од Управа за хидрометеоролошки работи ќе дува слаб до умерен а вдолж Повардарието и засилен ветер од југоисточен правец.

-Наместа врнежите ќе бидат со пообилен карактер (над 20 л/м2), особено во текот на ноќта и утре претпладне, додаваат од УХМР.

Од утре попладне врнежите од дожд ќе преминуваат во снег и во некои од пониските места.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.