Регистрирани 164 новозаболени од ковид-19 и 3 починати лица

Објавено на 4 август, 2021 во 14:51

Во последните 24 часа се направени 5.276 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19. Најголем број заразени се во Тетово 60, потоа Скопје 34, Гостивак 21, во Куманово и Битола по осум новозаболени, Струмица, Кичево и Девар по пет, Штип и Кочани по четворица, во Прилеп и Струга тројца, Берово двајца, Охрид и Пехчево по еден.

Регистрирани сe 18 оздравени пациенти и пријавени се три починати лица две лица од Гостивар 68г и 86г и едно лице од Скопје 82г.

Досега во земјата се направени вкупно 994.490 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.707 бројката на оздравени пациенти е 150.440, на починати е 5.497, а бројот на активни случаи изнесува 770.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.