Шекеринска: Членството во НАТО е заслуга на сите мировници

Објавено на 29 јуни, 2021 во 14:14

Учеството на припадниците на Армијата во мисиите на НАТО во Авганистан заврши.

-Одлуката во далечната 2002 година, да се замине на мисија во Авганистан не беше лесна. Но вашиот успех, да издржите сите овие речиси 20 години, дури и во моменти на наши разочарувања и да ја претставите својата земја во најдобро светло, беше уште поважен. Членството на Северна Македонија во НАТО, навистина е заслуга на сите над 3500-тини припадници во мисиите „Одлучна поддршка” и „ИСАФ”. Вие бевте влезницата на Република Северна Македонија да пристапи кон најмоќната воено-политичка алијанса. Ви благодарам!“, порача министерката за одбрана  Радмила Шекеринска.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.