ССМ: „ Ајде нека дојдат тие што сакаат да стават катанец на „Колска“  за да видат дали тоа ќе им го дозволиме“(ФОТО)

Објавено на 29 јули, 2022 во 11:20
Фото: Втор ден штрајк на работниците на велешка „Колска“

Работниците на велешка „Колска“, ги блокираа утринските возови на Железничка станица а потоа во поворка, пеш, дојдоа до центарот на Велес каде пред зградата на Управата за јавни приходи повторно ги вклучија сирените и го изразија револтот од обидот на оваа државна институција да стави на продажба дел од фабричкиот имот.

Фото: Работнички штрајк пред зграда на УЈП во Велес

Седумдесет и осумте работници од платото на фонтаната на плоштад „С`рмаале“ се симнаа на коловозот на главната сообраќајница „8 Септември“ и го блокираа сообраќајот во градот. Штрајкот го организира синдикалната организација на ССМ а го предводеа првите синдикалци на фабриката, на гранковиот синдикат и на ССМ.

Фото: Блокада на сообраќај на улица „8 Септември“ во Велес

-Никој од Влада не не побара и не ни се јави од вчера. УЈП стави дел од зградите и погоните под хипотека. Значи ќе се продаваат а работниците ќе си одат дома. Ќе ја затворат единствената фабрика за поправка на патнички и товарни шински возила за да ги носат во Бугарија, во Србија и да плаќаат со наши пари во странски држави. Тоа значи дека 78 работници ќе останат без работа, ќе си одиме дома, рече Тони Арсовски претседател на синдикалната организација на „Колска“.

Фото: Пензиониран работник со поддршка на колегите во „Колска“
Фото: Пензиониран работник со поддршка на колегите во „Колска“

-На најјако ги вклучивме сирените пред канцелариите на УЈП во Велес за да кажеме дека никој не смее да го крчми работничкиот имот. Ние ќе се исправиме и пред државата и пред УЈП и нема да го дозволиме тоа. Вчера ССМ ја пријави државата во Државен трудов инспекторат и побара вонреден инспекциски надзор за исплата на минимална плата под 18.000 денари, надвор од законското решение. Денеска заедно со директорите на „Колска“ ќе стапиме во контакт со претседател на Основен суд Велес и ќе бараме да се изврши вештачење за да ни ги гарантира државата платите како и трошоците за комуналии во фабриката на која мора да се обезбеди опстанок. Работниците на „Колска“ бараат работа затоашто не се администрација за која Владата милува да каже дека не работи. Овие се квалификувани работници од кои ние, помладите, треба да научиме како фабриката може да опстои, рече Дарко Димовски претседател на ССМ.

Фото: Дарко Димовски, Тони Арсов и Мичо Стојановски

-Ако во овие два дена не допре гласот на работниците на „Колска“ и на ССМ до надлежните институции во државата, покрај годишните одмори, од ова место ветуваме само едно: Ќе се вратиме во септември во Велес но, начинот на изразување на работничкиот револт согласно законот за шрајк и прописите во Република Македонија, ќе сториме се за малку повеќе да се замисли државата  дека тоа што им го прави на овие работници  не е добро.  Ајде нека дојдат тие што сакаат да стават катанец на влезна капија на фабриката за да видат дали тоа ќе им го дозволиме, рече Мичо Арсовски претседател на гранков синдикат за сообраќај и врски на ССМ.

Работниците, гранковиот синдикат за сообраќај и врски како и ССМ ги повикаа пратениците од Велес  и градоначалникот да ги слушнат работничките проблеми и да се вклучат во изнаоѓање на решение за обезбедување на леб и егзистенција за вработените во „Колска“.

Фото: Јордан Ацков, пензиониран работник на „Колска“

Прва поддршка на своите поранешни колеги им дадоа поранешно вработени работници во „Колска“. На денешниот, втор ден од штрајкот, пензионерите коишто од медиумите дознале, беа дел од поворката и се фатија за рачката на сирените во знак на солидарност. Двајца од нив раскажаа како во велешката фабрика за шински возила го репарирале „Синиот воз“ на Јосип Броз Тито и како работеле, ги обучувале денешните квалификувани работници на „Колска“.

-Дваесет и две години сум пензионер кој целиот работен век го помина во „Колска“. Фабриката била и ќе остане единствена фабрика за репарација на железнички вагони. Овие работници се пред пензија а зошто млади не се примаат на работа?  Кога ние работевме, во времето на Југославија, репариравме по 120 вагони, месечно и бевме над 500 вработени. На времето во Југославија бевме препознатливи по квалитетната работа затоа носеа вагони од територијата на целата тогашна  држава, од Сараево, од Белгад, од Загреб итн.  Сега да не работи фабриката, тоа ќе биде најголема штета и срам за државата, рече Јордан Ацков.

Фото: Александар Јорданов, пензиониран работник на „Колска“

-Шестнаесет години сум пензионер. Во времето кога бев работник беа постојано вработувани млади луѓе кои преку обуки ги правевме квалитетни квалификувани работници. Затоа имаше квалитет во работата и „Колска“ важеше за најдобра фабрика.  Во седумдесеттите години, на минатиот век, го репариравме „Синиот воз“ на Тито. Тоа е доволно за да се потврди квалитетот што можат да го дадат овие квалификувани работници, занаетчии. Кога денеска ги гледам сум тажен и срце ме боли и за нив и за фабриката ,рече Александар Јорданов.  

Фото: Протестна поворка на работниците на „Колска“ низ Велес

По едночасовната блокада на сообраќајот во центарот на Велес работниците и првите луѓе на ССМ одлучија да го стават штрајкот во мирување. Но штом завршат годишните одмори ветија дека повторно ќе биде активен и ќе ги соопштат методите и постапките коишто ќе ги превземат во борбата да ја спасат државната фабрика од државата.

Убавка Јаневска

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด