Трета доза примиле 181 граѓани

Објавено на 30 септември, 2021 во 12:21

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.014 дози вакцини против Ковид-19, од кои 1.240 биле аплицирани како прва доза, 1.730 се ревакцинирани, а 44 граѓани примиле трета доза вакцина.

Заклучно со 29 септември вкупно се вакцинирани 786.979 граѓани, ревакцинирани се 726.625, а трета доза примиле 181 граѓани.

52% од граѓаните над 40 годишна возраст се ревакцинирании, а 32% од популацијата од 18 до 39 години примиле барем една доза вакцина.

Опфатот со вакцинација со една доза вакцина, на полнолетната популација, е 47,2% , а со две дози опфатени се 43,6% од граѓаните над 18 години. Според бројот на аплицирани вакцини, 38% од целата популација во нашата земја е вакцинирана, а 35% од популацијата во државата примила две дози вакцина.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.