Вандализиран паметникот споменик на виртуелен Прличев во центарот на Охрид

Објавено на 12 август, 2022 во 10:07

Синоќа паметниот споменик на виртуелниот Григор Прличев во центарот на Охрид бил вандализиран и онеспособен од функција. Според проф. д-р Анис Сефиданис, кој со години работел на споменикот, непознати лица го пресекле доводот до електрична енергија, го отстраниле македонското знаме и ги искорнале написите.

-Се обиделе да ги отворат и металните врати за да стигнат до главниот компјутер, но поради цврстиот материјал и безбедносните брави успеале само искривувања да нанесат на истите. Случајот беше веднаш пријавен во МВР Охрид, при што екипа направи увид и ќе ја проследи постапката до Јавното Обвинителство, информира Сефанидис.

Споменикот е времено надвор од функција.

Проф. Сефанидис истакнува дека активно работи заедно со Општина Охрид на негово рестартирање како и со безбедносните служби за негова заштита.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.