Влада: ЕСМ целосно ги задоволува потребите од струја на регулираниот пазар

Објавено на 20 октомври, 2022 во 13:29

АД ЕСМ на 19.10.2022 година произведе 12.260 MWh електрична енергија.Во Термоелектраните произведени се 7.845 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 4.415 MWh, информираат Влада.

-АД ЕСМ на 19.10.2022 година целосно ги задоволи потребите за струја на домаќинствата и на малите потрошувачи исклучиво од сопствените, домашни капацитети.Во врска со Декларацијата на Советот на Општина Благоевград, Министерството за надворешни работи ги осудува непримерните квалификации во содржината кои се однесуваат на македонскиот народ, соопштија од Влада.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.