Во Македонија 7.595 активни случаи на Ковид-19

Објавено на 21 февруари, 2022 во 09:48

Скопје, Битола, Куманово се градовите во кои во моментов има најмногу заразени лица со ковид.

Според податоците од Институтот за јавно здравје, по Скопје (340), втор град со најмногу новозаразени е Битола – 43, во Куманово и Струмица има по 33, Охрид – 30, Прилеп – 23, Тетово – 22, Кавадарци, Велес, Штип и Кичево – по 15, Гевгелија – 11, Струга и Богданци – по 9, Гостивар, Неготино и Свети Николе – по 8, Ресен и Дебар – по 5, Кочани, Крива Паланка и Демир Капија – по 3, Радовиш, Делчево и Македонски Брод – по 2, Берово, Валандово, Виница, Кратово, Крушево и Демир Хисар имаат по еден новозаразен.

Досега во земјата се направени вкупно 1.870.093 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 293.328, бројот на оздравени пациенти е 276.835, на починати е 8.898 а бројот на активни случаи изнесува 7.595.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 135758, Активни 4205
Куманово 16013, Активни 333
Битола 14050, Активни 373
Прилеп 13429, Активни 244
Тетово 13300, Активни 290
Кавадарци 9982, Активни 234
Гостивар 9321, Активни 135
Велес 9293, Активни 297
Охрид 8459, Активни 176
Штип 7879, Активни 108
Струмица 7863, Активни 212
Кичево 5325, Активни 122
Кочани 4908, Активни 68
Струга 4615, Активни 83
Гевгелија 4166, Активни 111
Неготино 3582, Активни 111
Свети Николе 2615, Активни 43
Ресен 2554, Активни 67
Радовиш 2475, Активни 73
Крива Паланка 2348, Активни 40
Делчево 1879, Активни 19
Берово 1704, Активни 20
Дебар 1599, Активни 49
Валандово 1516, Активни 38
Виница 1362, Активни 18
Пробиштип 1281, Активни 6
Богданци 991, Активни 36
Кратово 924, Активни 20
Крушево 873, Активни 16
Демир Хисар 811, Активни 16
Македонски Брод 683, Активни 11
Демир Капија 541, Активни 9
Македонска Каменица 519, Активни 1
Пехчево 456, Активни 9
Дојран 254, Активни 2

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.