Во Словенија се олеснуваат мерките за задолжителни ковид-пропусници

Објавено на 24 септември, 2021 во 11:04

Мерката за задолжителни ковид-пропусници во Словенија денеска е малку олеснета, бидејќи ова барање е укинато за оние што работат од дома, како и за оние кои дополнуваат гориво се додека не влегуваат во внатрешноста на бензинските пумпи.

Тоа е одлука што произлегува од декретот донесен доцна синоќа, што следеше по острите критики за задолжителните ковид-пропусници за оние кои работат од дома, особено за самовработените, пренесува словенечката агенција СТА.

Оваа мерка останува во сила за огромното мнозинство услуги.

Словенечката влада, исто така, одлучи спортските активности во затворен и отворен простор да се изведуваат без маски и дистанцирање, се додека учесниците имаат валидна ковид -пропусница.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.