Зголемен бројот на туристи и ноќевања

Објавено на 14 септември, 2021 во 16:37

Бројот на туристите во периодот јануари – јули 2021 година во однос на истиот период лани е зголемен за 56,6 отсто, кај домашните за 56,6, а кај странските за 56,6 проценти. Зголемен е и бројот на ноќевањата за 46,4 отсто, кај домашните туристи за 36,4 и кај странските за 79 проценти.

Според Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јули 2021 година изнесувал 136 291, од кој 66,4 отсто биле домашни, а 33,6 проценти странски. Бројот на ноќевањата, пак, достигнал 618 314 и од него, 83 отсто се од домашни, а 17 проценти од странски туристи.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.