Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Најмалку четворица планинари загинаа во лавина на југот од Француските Алпи, во петок, соопштија властите.

Лавината се случила кај скијалиштето Entraunes, а локалните жандарми велат дека уште едно лице се води како исчезнато, а едно е повредено.

Лавината почнала нешто пред 13 часот, во предел наменет за планинарење. Шесмина планинари биле затрупани од снег.

Јужниот дел од Франција е погоден од големи снежни врнежи деновиве, но температурата почна да расте, па можни се лавини.

Имаше неколку смртоносни лавини зимава во Франција, а само пред една недела во лавина загинаа татко и ќерка што скијале. Трагедијата доаѓа само неколку дена откако во лавина загинаа тројца скијачи на Пиринеите.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново