Австралиските власти издале листа на занимања кои во оваа земја се потребни во следните години. Министерството за имиграција и гранична заштита на Австралија издало нова листа на занимања кои им се потребни за 2016 и 2017 година.

Патнички авион на компанијата „Иџипт Ер“ со 66 патници и членови на екипажот минатата ноќ исчезна од радарите додека се наоѓал над териториите на Грција или Турција, јави ТАСС.

Вчерашните протести во Република Српска, Косово, Македонија завршија претежно мирни, со што се задоволни сите политички актери.

Протести во Бразил откако Сенатот гласаше за суспендирање и за изведување пред суд на бразилската претседателка Дилма Русеф поради обвинувањата дека го лажирала државниот буџет за да биде реизбрана. Во меѓувреме привремениот претседател Мишел Темер побара поддршка за неговата „влада на национален спас“, пишува Радио Слободна Европа.

Панама ја затвори границата за кубанците кои се обидуваат да емигрираат во САД, а оние што се наоѓаат на нејзина територија со авиони ќе ги превезува на американско максиканската граница, пишува Радио Слободна Европа.

Стотици луѓе од различни краишта на поранешна Југославија ја посетија Куќата на цвеќето во Белград по повод 36-годишнината од смртта на претседателот на СФРЈ, Јосип Броз Тито, јави Дојче веле.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново