Властите во Венецуела забранија денеска протести што може да „попречат или влијаат“ врз изборите за уставотворно собрание в недела.

Во Истра вчера паднало толку многу град што го собирале со лопати, како да е декември, а не крај на јули.

Бугарското Народно Собрание денеска едногласно усвои Декларација за поддршка на потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија.

Речиси 10.000 лица се евакуирани минатата ноќ од делови на францускиот град Борм ле Мимоза, поради големиот шумски пожар што го зафати реонот југоисточно од ова популарно туристичко место на Азурниот Брег.

Албанија се бори со 18 големи пожари, вклучувајќи и еден  близина на главниот град Тирана, соопшти агенција АТА, повикувајќи се на службата за цивилна заштита. Според податоците на службата пожарите беснеат во речиси сите области на земјата. Против стихијата се борат 154-ца пожарникари, 30 противпожарни возила, 54 доброволци, 50 вработени од силите за брза реакција, а истотака вклучени се и  хеликоптери. Крај села до престолнината Тирана горат цели дрвја.

Бугарски државјанин загина во црногорскиот туристички центар Будва , откако Србин со скутер удрил во Бугарин на педалинка , објавија српски весници, цитирани од bTV.

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

Најново