Bugatti најави нов модел

Објавено на 16 август, 2022 во 11:26

На 19 август Bugatti ќе претстави нов модел на Неделата на автомобили во Монтереј.

Иако не е официјално потврдено, се очекува дека всушност ќе биде нова варијанта на Chiron.

Производителот не објави никакви детали за перформансите, но се очекува 8.0-литарски W16 мотор со четири турбо полначи со 1587 КС од Bugatti Chiron Super Sport 300+.

Дополнително, овој сè уште неименуван нов Bugatti ќе има слична цена на Chiron Super Sport 300+, што значи дека ќе чини околу 3,1 милиони фунти.

Секако, планирана е и ограничена серија, за да се одржи ексклузивноста на високо ниво.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.