За 22 години, фестивалот „Егзит“ заработил 220 милиони евра

Објавено на 7 јули, 2023 во 12:24

Летово од вселената ќе биде отворен фестивалот „Егзит“ на Петроварадинската тврдина, велат организаторите. За отворањето на шести јули се подготвува изненадување во соработка со новосадското здружение со необично име: Комитет за развој на вселенската програма. Така, можеби уште повеќе ќе одекне еден од најдобрите европски фестивали, забавна индустрија која со години ги урива сопствените рекорди на посетеност и не е целосно прекината ниту за време на пандемијата на корона вирусот.

Минатата есен од тимот на „Егзит“ објавија дека за 22 години донеле 220 милиони евра во стопанството. „Егзит“ е еден од најважните европски фестивали, тоа е апсолутен факт. Луѓето од Европа со години го планираат одморот според датумот на „Излез“. Целава недела во Нови Сад и околината нема расположливи сместувачки капацитети. Ова се прелеа во Белград бидејќи возот „Соко“ придонесе луѓето да се сместат во Белград и да дојдат на „Егзит“. Просечната посетеност е 200-250 илјади луѓе, што говори за огромен прилив на девизи – изјави за „Политика“ покраинскиот секретар за економија и туризам Ненад Иванишевиќ.

Девизниот прилив се отсликува, вели, преку купување билети, непансионски услуги, кои не се мали, како и преку сместувањето, чија резервација пред фестивалот „веќе не е прашање на пари, затоа што нема сместување“. Дополнително, тој посочува дека „Егзит“ е бренд на Нови Сад, Србија и нејзината покраина Војводина и дека добива постојана поддршка од сите нивоа. На новинарско прашање дали треба да им се даде стимулација на рестораните за да се прошират сместувачките капацитети за време на фестивалот, тој рече дека постои идеја во септември да се распишат посебни тендери за правни лица, бидејќи во оваа смисла има проблеми и надвор од фестивалските денови, со оглед на индикатори во туризмот. Во разговори сме со Туристичката организација на Србија да настапиме заедно во Лондон на саемот за туризам, а со Стопанската комора на Србија да влеземе на пазарот на Обединетите Арапски Емирати во октомври – наведува покраинскиот секретар. Гостите на „Егзит“ се сместени во фестивалскиот камп на Стренд, па ќе размислат за идејата и ќе им понудат организирана обиколка на околината, како Чуруг на Тиса, Сремски Карловац и слично.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.