Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

london fin

Иако оваа европска престолнина нуди многу забавни содржини, поради негувањето на својата култура стигна на врвот на листата со најпребарувани градови на Google. Како што покажа неодамна спроведеното истражување, градот за кој корисниците најмногу се интересираат на Интернет е Лондон.

Сепак, тоа не е така затоа што во овој град се родени бројни жанрови музика, поради величествените зоолошки градини, интересните туристички тури… Она што го направи Лондон најпребаруваниот град во светот се неговите музеи и тоа: Музејот на наука, Природонаучниот музеј и Британскиот музеј.

Тие музеи се најчесто пребаруваните знаменитости, покажа истражувањето чии резултати ги пренесе Independent и поради кои сега Лондон е на прво место. На четврто место на листата е њујоршкиот музеј Метрополитен, а на петто место е музејот Смитсонијан, исто така во САД.

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново