Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

postar fn

Поранешен поштар од Јапонија, од градот Канагава, со години го мрзело да разнесува пошта и дома има колекција од 24.000 недоставени писма.

Токму поради ова, тој е обвинет за неизвршување на работни задачи, а му се заканува дури и затворска казна од неколку години. Според јапонските медиуми, 61-годишниот поштар, во периодот од 2003 до 2019 насобрал илјадници писма кај себе дома, а неговото оправдување пред полицијата и медиумите било дека навистина го мрзело тоа да го разнесува.

Покрај затворската казна, ќе треба да плати и 500.000 јени, со оглед на тоа што оние кои не ги добиле писмата често пропуштале нешто важно или минеле рокови за плаќање на даноци.

Јапонската пошта ова дело го открила при крајот на 2019 година, а тој сакал да избегне пријава ветувајќи дека ќе ги подели сите писма што се кај него. Сепак, некои се толку стари што веројатно во денешно време не се ниту релевантни.

 

 

 

SEMM baner MK

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново