Еве зошто жалфија важи за најлековитото растение во светот

Објавено на 3 јуни, 2022 во 10:54

Жалфија или латински Salvia officinalis уште од дамнешни времиња се користи за лечење на скоро секоја болест.

Модерната наука докажала дека жалфијата има антибактериско и антигабично дејство. Смирува, освежува и закрепнува, помага против болки и висока температура, може да го намали нивото на глукоза во крвта што го прави корисен и кај дијабетичарите.

Неодамна се покажало дека жалфијата го подобрува памтењето и делува против Алцхајмеровата болест.

Праксата докажа дека одлично ја прочистува крвта и еднакво добро помага кај исфрлување на слузот од организмот. Поволно дејствува на циркулацијата, но и против крварење и воспаление.

Поради силното антисептичко дејство се користи за лекување на афти, непријатен здив, проблеми со грлото и крајниците, кариес и загноени десни. Ако имате такви проблеми правете гаргара од жалфија.

Жалфијата делува против зачестаните повраќања и дијареја, а подобро отколку било кое друго растение помага при работата на цревата и желудникот.

Поволно делува и на женските мачнини. Го подбрува тонусот на материцата, длеува антигабично, помага кај релугирање на менструацијата, ја успорува хормонската рамнотежа и спречува тегоби при менопаузата.

Жалфијата помага и во работата на бубрезите и спречува настанување на едем.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.