Microsoft со нов оперативен систем за прв пат по 6 години

Објавено на 1 септември, 2021 во 12:35

Microsoft официјално ја објави новата верзија на својот оперативен систем Windows, која ќе биде достапна од 5 октомври. Од почетокот на следниот месец, компанијата ќе започне да нуди бесплатно ажурирање за персоналните компјутери што ги исполнуваат условите за ова.

Windows за прв пат се појави во 1985 година, и овој сегмент останува важен дел од бизнисот на Microsoft.

Во четвртиот квартал од фискалната година, приходите од оперативните системи изнесуваат 6,6 милијарди долари, што претставува 14% од вкупната продажба на софтвер и хардвер на компанијата.

Претходната верзија на оперативниот систем – Windows 10, беше објавена во 2015 година. Така, периодот до излегувањето на следната верзија е најдолгиот досега за Microsoft – 6 години.

Тековната верзија е најпопуларниот оперативен систем за персонални компјутери со 1,3 милијарди активни корисници месечно.

Microsoft ќе продолжи да нуди поддршка за Windows 10 до 2025 година. Промените во новата верзија вклучуваат различен дизајн на икони, различно мени Start, како и мени за поставки, нови звуци и друго.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.