Ниту еден нов телефон од 2024 година нема да има полнач

Објавено на 24 септември, 2021 во 11:40

Од 2024 година, производителите на паметни телефони би можеле да бидат принудени да престанат да дистрибуираат полначи со нивните уреди. Тоа е целта на предлог -законот што ќе наметне единствен стандард за полнење мали електронски уреди и ќе забрани продажба на полначи со мобилни телефони.

Оваа недела, Европската комисија би можела да претстави предлог -закон што предвидува воведување универзален полнач за електронски уреди, со што ќе се забрани продажба на полначи во пакет со уреди на територијата на Европската унија.

Овој потег има за цел да ја намали акумулацијата на електронски отпад, најмногу поврзана со производство на нови и отстранување стари неупотребливи уреди, телефони, таблети, слушалки, камери и звучници.

Производителите на уреди се противат на таквите напори на Европската унија, кои траат повеќе од 10 години во различни форми. Најгласниот меѓу нив е Apple, кој заедно со својот iPhone и други уреди, продава свој Lightning конектор.

Европската комисија се надева дека, по јавна расправа и законодавна постапка, новиот закон ќе може да стапи на сила во 2024 година.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.