Реси како динамичен детал: од ташна до убав вечерен фустан

Објавено на 16 јуни, 2022 во 14:35

Овој елемент зазеде посебно место во светот на стилот пред околу сто години, кога танцот ја освои социјалната сцена, а жените ја скратија косата и открија нова независност и забава.

Фустанот со реси е симбол на ерата на ‘чарлстон’, односно дваесеттите години на минатиот век. Важно било да се носат бидејќи ја истакнуваат динамиката на силуетата, па сè заедно изгледа фантастично.

Облеката за забави изгледа одлично украсена со мониста и панделки, без разлика на должината на фустанот.

Денес тоа е модерен крој кој комбинира корсет и здолниште украсено со панделки. Ова е прекрасен фустан за долгите летни вечери.

Ресичките се исто така дел од каубојскиот стил, ги носиме на карактеристични велур јакни.

Винтиџ продавниците нудат и чанти, а овој дизајн не останува незабележан.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.