Се прават приватни вселенски станици: НАСА доделила три договори вредни 415 милиони долари

Објавено на 7 декември, 2021 во 11:59

Администрацијата на Бајден склучила деловни договори во вредност од 415 милиони долари со три компании за проектирање на нови вселенски станици и други комерцијални активности во ниска орбита на Земјата (LEO), објави НАСА во соопштение за медиумите.

– НАСА потпиша договори со три американски компании за развој на дизајн на вселенски станици и други комерцијални дестинации во вселената – се наведува во соопштението во четвртокот. Договорите се дел од напорите на агенцијата да овозможи силна комерцијална економија на ниско ниво на Земјата (LEO), која ќе ја водат Американците.

НАСА објави дека вкупната вредност за сите три финансирани договори за вселенски закон е 415,6 милиони долари. Компаниите кои ги добија договорите се Blue Origin од Кент, Вашингтон – 130 милиони долари; Nanoracks од Хјустон – 160 милиони долари и Northrop Grumman Systems Corporation од Норт Дејлс, Вирџинија – 125,6 милиони долари, додаде вселенската агенција.

„Врз основа на успешни иницијативи за партнерство со приватната индустрија за испорака на карго, и сега испраќајќи ги нашите астронаути на НАСА на Меѓународната вселенска станица, НАСА повторно се движи кон комерцијализирање на вселенските активности“, рече администраторот на НАСА, Бил Нелсон во изјавата.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.