Ако сакате чисто лице,избегнувајте ги овие производи

Објавено на 21 јануари, 2016 во 07:57

Без оглед на годините многу луѓе се загрижуваат кога на лицето ќе им се појават акни. Без оглед на на зачестеноста на појавата на акни,постојат трикови на кои можете да им скокнете од внатре без користење на средства за чистење на лицето полно со хемикалии. Се што треба да направите е да внимавате што да јадете .

Сол

Премногу сол го забрзува процесот на хидратација што доведува до отоци на телото па тоа не може да се бори против акните. Немојте многу да ја солите храната. Оревите на пример,содржат витамин Е,калциум,железо,супстанци кои ја забрзуваат природната хидратација и го одржуваат нејзиното ниво. Затоа послужете се со ореви.

Леб и преработени житарки

Овие производи можат да го зголемат лачењето на инсулин,што само овозможува акните да се јават во поголем број. Јадете ориз наместо леб.

Млеко

Млекото и сите млечни производи се полни со хормони па коата е под голем стрес особено ако овие производи се консумираат во големи количини.

Алкохол

Не треба да се претерува со алкохолот . Виното,пивото и коктелите ја дехидрираат кожата а предизвикуваат и побрза појава на брчки.

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.