Дали козметичките производи имаат отрови?

Објавено на 27 јануари, 2016 во 08:21

Кога станува збор за отрови кои се наоѓаат во козметичките производи за убавина, не би требало да се прашувате кој од нив се наоѓа во вашата шминка и препарати за нега на лице и тело, туку кои од нив не се наоѓаат во нив!

За жал, отровите се наоѓаат во многу производи кои жените ширум светот ги користат. Она го причинува вистинска паника е тоа што над 10 илјади отровни состојки се наоѓаат и во производите за коса и кожа!

“Ако на производите не пишува “без отрови” или “сто посто природно, тогаш во 80% од случаите производите содржат барем еден отров во себе”. Стручњаците тврдат дека нема место за паника –  доволно е да ја читате декларацијата и за себе да ги бирате најздравите производи.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.