Твитер има скриена функција за која многумина не знаат

Објавено на 4 мај, 2022 во 12:27

Директните пораки (DM) на Твитер содржат таен кеш, кој се крие зад поставките за приватност на услугата.

За многу корисници, наоѓањето на оваа опција значи откривање на скриено сандаче со голем број важни пораки кои можеби ги пропуштиле, бидејќи Twitter поради некоја причина не обезбедил увид во нив.

Твитер има неколку различни поставки за приватност за инстант пораки. За да ги приспособите, кликнете на иконата DM на Twitter и изберете ја иконата за поставки (запчаник) во горниот десен агол на екранот. Постојат неколку поставки кои треба да се одобрат за да се создаде тајно сандаче.

Прво, треба да ја штиклирате опцијата „Дозволи барања за пораки од сите“, бидејќи во спротивно нема да може да примате спам пораки (или она што Твитер мисли дека е спам) и кои се зачувани во посебна DM папка.

После тоа, проверете дали сте ја оневозможиле опцијата „Филтрирај пораки со низок квалитет“. Можеби одамна сте ја оневозможиле оваа опција без воопшто да го знаете. Ако е така, тогаш цело време сте го користеле „тајното“ сандаче.

Ако оваа опција е означена за вас, тоа е веројатно најлесниот начин за пристап и читање на пораките што сте ги пропуштиле. Скролувајте до крај и кликнете на копчето „Прикажи“ за да видите дополнителни пораки, од кои некои се блокирани од Твитер бидејќи се навредливи.

Овде ќе ги видите сите пораки кои Твитер ги сокри од вас. Доколку сакате, можете да го отштиклирате полето „Филтрирај пораки со низок квалитет“ во поставките за да ги поврзете овие пораки со редовните пораки на Твитер.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.