Windows 11 носи нови трикови и подобрувања во перформансите за сите компјутери

Објавено на 10 септември, 2021 во 16:10

Покрај сите нови функции, Мајкрософт вели дека Windows 11 треба да го направи вашиот компјутер да работи побрзо. Компанијата разви неколку оптимизации на перформансите за да го забрза подигнувањето на системот, да ја намали потрошувачката на ресурси, па дури и да го продолжи животниот век на батеријата.

Официјалното претставување на Windows 11 е за помалку од еден месец. Новиот оперативен систем тогаш ќе биде надвор од бета верзија, а подобните корисници ќе можат да ги надградуваат своите уреди. Сепак, хардверските барања не се единственото нешто што ќе ги подобри перформансите.

Мајкрософт направи неколку фундаментални промени во начинот на кој работи Windows 11 за да го подобри севкупното искуство, објаснува потпретседателот за управување на Мајкрософт – Стив Диспенса.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.