Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Лицата кои во текот на младоста претерано конзумирале алкохол подоцна имаат поголема опасност да добијат срцев и мозочен удар, соопштуваат американските научници во најновата студија.

Во истражувањето се испитани повеќе од 2 800 возрасни лица. Стручњаците навеле дека оние кои многу пиеле алкохол во младоста, подоцна развиваат метаболичен синдром.Метаболичниот синдром се однесува на група на ризик фактори за добивање на срцев и мозочен удар, дијабет и абдоминална гојазност, висок крвен притисок и висок холестерол.

Се смета дека лицата кои имаат три или повеќе од тие симптоми, имаат метаболичен синдром.

Иако умереното конзумирање на алкохол може да има благотворно дејство на срцето, претераното конзумирање има спротивен ефект. Постојат бројни причини да се обесхрабрат младите луѓе кои пијат алкохол – вели една од авторите на студијата Марша Расел, која додава дека зголемениот ризик од добивање на кардиоваскуларни заболувања е една причина повеќе да не се конзумира алкохол.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново