Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

alergija fin

Алергијата на сонце е можеби најлошата работа која може да ви се случи додека сте на годишен домор. Најголем проблем е што може да се појави кај кого било, вклучувајќи ги и лицата кои инаку не се алергични, а станува збор за комбинација од храна, облека и препарати кои се користат и изложувањето на сонце.

Во секој случај, кога ќе се појави алергијата се препорачува избегнување на јако сонце, бидејќи ситуацијата се влошува, а чешањето станува неиздржливо.

Овој проблем може успешно да се спречи доколку сте внимателни.

За почеток, при подготовките за летување не треба да се прават хемиски пилинзи и останати козметички третмани пред сончање. покрај тоа, треба да се избегнуваат козметичките препарати на база на етерични масла и средства за нега на кожата кои содржат ретинол, салицилна киселина и АНА и ВНА киселини.

Антибиотиците и контрацептивните таблети можат како несакани појави да имаат фотодерматоза, најчест облик на алергија на сонце, затоа треба да се провери што пиете и да се посоветувате со лекар.

Синтетичката облека не е за летен период. Треба да се носат само природни материјали, како што се ленот и памукот. Во спротивно повеќе ќе се потите, кожата нема да може правилно да дише и кога на тоа ќе се додаде сончевото зрачење, тогаш алергијата е неминовна.

 

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Најново

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.