Кои секојдневни навики му штетат на мозокот?

Објавено на 1 април, 2021 во 07:42

smart brain1

01.04.2021

Како и сите органи во телото, и мозокот може да се развива или да стагнира врз основа на секојдневните навики.

Кои секојдневни навики се штетни за мозокот?

Недостаток на комуникација

Само 10 минути разговор дневно со некоја личност ја подобруваат работата на мозокот.

Премногу шеќер

Според истражувањата, преголемиот внес на шеќер влијае негативно на способноста за учење и паметење.

Прескокнување на појадокот

Според научниците, со прескокнување на појадокот се намалува нивото на глукоза во крвта што влијае негативно на функционирањето на мозокот.

Студиите покажуваат дека децата кои појадуваат остваруваат многу подобри резултати на училиште.

Брза храна

Прекумерното консумирање на брза храна може да предизвика депресија.

Сладолед

Сладоледот може да предизвика главоболка.

Покривање преку глава

Додека спиете, не треба да се покривате преку глава. На мозокот му е потребен чист и свеж воздух.

Дехидратација

Човечкиот мозок е составен од 70-80% вода. Недоволното внесување на вода може да ги забави функциите на мозокот.

Алкохол

Консумирањето алкохол ги уништува врските меѓу мозочните клетки.

Верувале или не, недостатокот на физичка активност е лош за мозокот. Физичките вежби имаат позитивно влијание на меморијата.

Мите Јаначков

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.