Ананасот е здраво овошје, особено за луѓето со крвна група АБ

Објавено на 5 мај, 2021 во 18:00

Според диетата по крвни групи, ананасот е многу добар за луѓето кои имаат АБ позитивна крвна група, детоксицира, го зајакнува имунитетот и коските. Сепак, ананасот е генерално добар за здравјето на сите и е едно од потценетите плодови.

Хранливата состојка извлечена во ананас е витамин Ц, кој го поддржува имунитетот и обезбедува антиоксидантни придобивки. Една чаша ананас содржи 78,9 милиграми витамин Ц. Тоа е повеќе од препорачаниот додаток во исхраната за возрасни жени (што е 75 мг на ден) и е близу до препораката за мажи (90 мг на ден). Витаминот Ц е важен затоа што го стимулира растот и заздравувањето на раните низ целото тело и игра улога во сè, од заздравување на рани до апсорпција на железо.

Стимулира варење

Ананасот содржи бромелаин, што е мешавина од ензими за кои студиите покажуваат дека може да го намали воспалението и отокот на носот, а исто така помага во заздравување на раните и изгорениците. Исто така е поврзано со подобрено варење и историски се користи во земјите од Централна и Јужна Америка за лекување.. Студијата открила дека бромелаинот во ананасот може да помогне во намалување на ефектите од дијарејата.

Влијае на здравјето на коските

Заедно со калциумот, манганот во трагови е неопходен за одржување на цврсти коски. Ананасот е еден од главните извори на минерали – една чаша ананас содржи околу 76 проценти од препорачаната дневна вредност на манган. Манганот може да помогне во ублажување на симптомите на остеопороза и подобрување на вкупната густина на коските и минералите. Сепак, внимавајте да не претерувате – внесувањето на манган може да биде опасно и може да го зголеми ризикот од когнитивни нарушувања ако консумирате повеќе од 11 мг на ден.

Полн е со антиоксиданти

Според студија објавена во јуни 2014 година, ананасот е одличен извор на антиоксиданти, особено фенолни киселини, флавоноиди и витамин Ц. Антиоксидансите се соединенија во храната што можат да помогнат во борбата против воспаленијата и слободните радикали во организмот. Слободните радикали се молекули кои можат да предизвикаат оштетување на клетките и да доведат до здравствени проблеми, вклучувајќи срцеви заболувања, дијабетес тип 2, Алцхајмерова болест и проблеми со очите. Конзумирање храна богата со антиоксиданти како ананас може да игра улога во спротивставување на овие ризици.

Може да се јаде за време на диетата

Премногу воспаление може да доведе до многу болести, вклучувајќи коронарна артериска болест, дијабетес, рак и Алцхајмерова болест. За среќа, диетата богата со антиинфламаторна храна, како што е ананасот, може да помогне да се намали количината на воспаление во телото. Според студијата објавена во септември 2016 година, содржината на бромелаин во ананас е причина за неговите антиинфламаторни својства.

Го зајакнува имунитетот

Можеби треба да посегнете по ананасот следниот пат кога ќе се борите со настинка. Студија објавена во 2014 година покажа дека децата кои конзумирале ананас во конзерва имале помалку вирусни и бактериски инфекции во споредба со децата кои не го конзумирале во текот на деветнеделниот период на студии. Истражувачите заклучиле дека јадењето од една до две конзерви (140 до 280 грама) ананас на ден може да ја намали веројатноста за инфекција или барем да го скрати неговото времетраење.

Сподели: